відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою. Відповідно до Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи:
- виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів;
- ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення;
- судові накази;
- виконавчі написи нотаріусів;
та інші виконавчі документи, зокрема вимоги про сплату боргу, що видаються Пенсійним фондом України.
Також примусовому виконанню державною виконавчою службою підлягають вимоги про сплату боргу, що видаються Пенсійним фондом України.
Оскільки дані види стягнень проводяться в інтересах держави, вони мають приоритетний характер та перебувають на особливому контролі.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов’язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних та юридичних осіб на території України.
Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність передбачену Законом.
До боржників, по виконавчим документам про стягнення на користь Пенсійного фонду України застосовуються заходи примусового виконання, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження», зокрема державний виконавець має право:
- проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню;
- накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати на зберігання таке майно для подальшої реалізації в рахунок погашення боргу;
- викликати боржників, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його примусовий привід через органи внутрішніх справ;
- залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій працівників внутрішніх справ, інших осіб
- накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках передбачених Законом;
- безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника, проводити в них огляд, у разі необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників органів внутрішніх справ, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно;
- вимагати від боржників надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;
- направляти до прикордонної служби повідомлення про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- здійснювати інші повноваження передбачені Законом;
На даний час державною виконавчою службою Обухівського районного управління юстиції проводяться заходи примусового виконання щодо таких боржників:
- Стрельцов Сергій Григорович;
- Лапіка Галина Станіславівна;
- Споживче товариство «Світовид»;
- ПП «Софія ріелті»;
- ВАТ «Обухівпромбуд»;
- ПП «Ольга»;
- ВАТ «ГЕМ»;
- ВАТ «Укренергомеханізація»;
- ПП «Гіппократ»;
- Обухівська федерація футболу;
- СВК «Трипілля»;
- ПВКФ «Магніт»;
- ТОВ «Ірма»;
- ТОВ «Стіролбіотех»;
- Бардзинський Юрій Станіславович;
- Коваленко Світлана Володимирівна;
- ДП «Обухівсервісзахист»;
- Коваленко Надія Павлівна;
- ТОВ АПП «Регул».
Крім того необхідно зазначити, що до Кримінального кодексу України внесено відповідні зміни, якими передбачено кримінальну відповідальність за невиконання рішення суду фізичними, юридичними та посадовими особами.
Також необхідно зазначити, що відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів ПФУ та Накопичувального фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, сум інвестиційного доходу, одержаного від інвестування коштів Накопичувального фонду, які використовуються на цілі, передбачені цим Законом, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування) та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих (не перерахованих) сум. За порушення вимог, передбачених частиною 12 ст. 20 цього Закону, накладається штраф у розмірі суми страхових внесків, яка підлягає сплаті страхувальником.
У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених ч. 9 та 10 ст. 106 цього Закону, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом 10 робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган ПФУ про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику для примусового виконання.
Тобто суб’єктам підприємницької діяльності та підприємствами й організаціям Обухівського району після сплати заборгованості на користь пенсійного фонду України автоматично нараховується заборгованість за несвоєчасне перерахування коштів.